Medytacja w środku tygodnia

Medytacja w środku tygodnia



W życiu szukamy równowagi, szukamy złotego środka. Nie bez przyczyny Budda swoją ścieżkę określił jako drogę środka, która biegnie z dala od ekstremów (majjhimāpaṭipadā). W podobnym tonie o jodze mówi Bhagawadgita, najpopularniejszy tekst jogi. Joga to sztuka równowagi (samatva). Dla tego, kto w miarę jada i chodzi, w miarę się trudzi, Kto w miarę śpi, w miarę czuwa, jest joga ból niwecząca. Bg. 6.16 Zapraszam was w środy na spotkania, kiedy to w środku tygodnia, będziemy poszukiwać środkowej drogi, prowadzącej do uważności (sati), wyciszenia (samatha) i wglądu (vipassanā). Choć motywem przewodnim tej grupy jest medytacja, to interesuje nas cała ekologia praktyk.

Podaruj kawę :)

13 listopada 2024

Jogasutry, klucz do jogi klasycznej - S1E40

Rewind 10 seconds
1X
Skip 30 seconds ahead
0:00/0:00

Udostępnij w mediach społecznościowych:


Witajcie na kolejnym spotkaniu, gdzie zgłębiamy tajniki jogi. Dziś skupiamy się na Joga Sutrach, kluczowym tekście klasycznego okresu jogi, który stanowi kompilację wiedzy przekazanej Patanjalemu. Joga Sutry są jednym z sześciu ortodoksyjnych systemów filozoficznych Indii, a ich datowanie sięga IV wieku n.e. Tekst ten, składający się z 195 aforyzmów, wymaga komentarza, by w pełni zrozumieć jego treść, gdyż aforyzmy te były narzędziem mnemotechnicznym, a nie wykładem doktryny.

Klasyczna joga Patanjalego, znana jako asztanga, składa się z ośmiu części. Cztery pierwsze dotyczą poszukiwań zewnętrznych, jak jamy i nijamy, które pomagają kontrolować emocje i zachować harmonię. Asany wpływają na ciało, a pranajama łączy zewnętrzne i wewnętrzne aspekty ścieżki jogi. Pratiahara, dharana, dhyana i samadhi to kolejne stopnie medytacji, prowadzące do wyzwolenia.

Joga Sutry oferują techniczną definicję jogi jako powściągnięcie zjawisk świadomości, co jest pracą z umysłem. Omówimy również koncepcję samskar i writti, które są kluczowe w zrozumieniu psychologii jogi.
Zapraszam

(00:14) Wprowadzenie do Jogasutr

(01:07) Filozofia i datowanie Jogasutr

(03:17) Struktura i komentarze do Jogasutr

(04:31) Asztanga i osiem stopni jogi

(06:38) Jamy i Nijamy: Zasady moralne jogi

(09:54) Tapas i współczesne wyzwania

(11:57) Studiowanie ksiąg i koncepcja Iśwary

(14:51) Asana i jej historia

(17:11) Pranajama: Kontrola oddechu

(19:27) Pratjahara i medytacja

(23:30) Definicja jogi i praca z umysłem

(27:01) Pamięć i podświadomość w Joga Sutrach

(32:18) Podsumowanie i przyszłe tematy


Podaruj kawę :)


https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/40


Udostępnij w mediach społecznościowych:


Słuchaj w swojej ulubionej aplikacji:



Więcej opcji