W dzisiejszym odcinku zapraszam Was na medytację uważności, skupiającą się na czterech podstawowych elementach rzeczywistości: ziemi, wodzie, powietrzu i ogniu. Podczas tej praktyki będziemy eksplorować te elementy zarówno wewnątrz naszego ciała, jak i w otaczającym nas świecie, co pozwoli nam zbudować głębsze połączenie z naturą i ugruntować się w rzeczywistości.
Medytacja ta pozwala na wyciszenie umysłu i zakorzenienie się w ciele, co jest szczególnie ważne w dzisiejszym zgiełku życia. Praktyka ta nie tylko pomaga w zrozumieniu, że jesteśmy częścią większego systemu, ale również uczy nas, że nasza tożsamość nie powinna być budowana na podstawie zmiennych elementów. W trakcie medytacji będziemy zwracać uwagę na właściwości każdego z elementów, takie jak twardość ziemi, płynność wody, ciepło ognia i ruch powietrza.
Dowiesz się również jak chodzić po wodzie, korzystaj odpowiedzialnie ;)
Zapraszam do wspólnego doświadczenia tej głębokiej praktyki, która może przynieść spokój i jedność z otaczającym nas światem.
(00:00) Wprowadzenie do medytacji uważności elementów
(01:13) Elementy jako bóstwa i ich mistyczny aspekt
(02:13) Emocjonalny stosunek do elementów
(04:18) Połączenie z naturą i ugruntowanie umysłu
(06:13) Tożsamość i nietrwałość elementów
(07:03) Praktyka medytacji elementu ziemi
(14:39) Praktyka medytacji elementu wody
(19:41) Praktyka medytacji elementu ognia
(23:35) Praktyka medytacji elementu powietrza
(27:08) Podsumowanie i refleksja nad praktyką
https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/39
Moi mili zapraszam was dzisiaj na medytację uważności elementów tych budulców rzeczywistości które stanowią nasze doświadczenie Tradycja wyróżnia kilka różnych elementów I takie podstawowe to są cztery więc mamy ziemię, wodę, powietrze, ogień więc to są podstawowe budulce rzeczywistości ale możemy również o nich myśleć jako o właściwościach. Ziemie jest twarda, solidna, woda mokra, powietrze ulotne a ogień ciepły. Więc to są ważne elementy naszego doświadczenia. To są elementy budujące nasze doświadczenie. I na zachodzie zwykliśmy patrzeć na te elementy no od jakiegoś czasu dzięki rewolucji naukowej jako martwą materię.
Ale weźcie pod uwagę, że w czasie Buddy w braminizmie te elementy były również bóstwami. No, jedne z najważniejszych bóstw, agni to przecież nasz ogień. Więc tu jest też taki aspekt mistyczny związany z tymi elementami. Może niespecjalnie widoczny w samych tekstach paliskich, natomiast w kulturze, w której obracał się Buda jak najbardziej. Ta praktyka pozwoli ci ugruntować się w swoim ciele zobaczyć ciało jako część naturalnego porządku rzeczy część natury pozwoli ci zbudować uważność ciała. Pamiętaj, że podczas tej medytacji niekoniecznie musisz postrzegać swoje ciało jak naukowiec.
Te elementy są po prostu martwą materią. Zazwyczaj mamy emocjonalny stosunek do tych elementów. Uwielbiamy wodę, góry, lasy. 1 wszystkie składają się z elementów. Bardzo często ludzie nie lubią ulew, kiedy mocno pada. Ale czasem kiedy jestem na dworze jest ogromna ulewa I nie widzę żadnej żywej duszy na zewnątrz I tylko jestem na zewnątrz, to wtedy czuję głębokie połączenie z przyrodą czuję się częścią natury I jest to naprawdę głębokie przeżycie gdyż daje ugruntowanie w rzeczywistości I zakorzenienie umysłu, wyciszenie go. Umysł staje się spokojny, Uważny.
Nierozbiegany. A ciało przepełnia energię. I wcale mi nie przeszkadza, że jest zimno I mokro. Przynajmniej przez jakiś czas nie przeszkadza. Nie bez powodu MUDNNA zaleca, aby medytować gdzieś w lesie u korzenia drzewa. Dlatego, że wtedy umysł ma najlepsze możliwości, aby się wyciszyć, uspokoić, doświadczyć głębokiej imersji. Tej. Innym ciekawym aspektem tej medytacji jest to, że podział na to co zewnętrzne I wewnętrzne przestaje być taki ostry ulega lekkiemu zatarciu. Zaczynamy dostrzegać głębokie połączenie pomiędzy nami otoczeniem, środowiskiem ale też innymi.
Dlaczego? No bo wszyscy dzielimy te same elementy. Prowadzi ta praktyka do zrozumienia, że nie jesteśmy jakąś niezmienną monadą, niezmiennym, niepodzielnym atomem. Jesteśmy częścią natury, przyrody a ponieważ te elementy są zmienne, nietrwałe Nie należy na ich podstawie budować sobie własnego obrazu. To nie jesteś ty. To co jest wspólne dla hinduizmu I buddyzmu jest to, że jednym z naszych największych problemów jest to, że budujemy swoją tożsamość poprzez utożsamianie się z tym czym nie jesteśmy. Słynna pani szadowa mądrość wyrażona słowami: nety nety nie to nie to wyraża pogląd filozoficzny, że cokolwiek postrzegamy nie jest dobrym kandydatem aby uznać za naszą niezmienną ponadczasową tożsamość.
Część tradycji wspomina że praktykowanie tej medytacji elementów daje nam cudowną możliwość kontrolowania tychże elementów. Więc praktykowanie medytacji ziemi pozwala nam chodzić po wodzie. Wystarczy po prostu zamienić wodę w ziemię I już można po niej chodzić. Jeśli osiągniecie sukces w tej praktyce, koniecznie dajcie mi znać. Ale testujcie ostrożnie. W samej praktyce będzie nam głównie chodziło o to, by poczuć jakości tych elementów. Tak już wspominałem w przypadku Ziemi będzie nam chodzi o to, aby poczuć jej stabilność, solidność, twardość. Więc to będzie istotą naszej praktyki.
Usiądź w cichym, spokojnym miejscu. Teraz poczuj jak twoje ciało siedzi na poduszce medytacyjnej. Odpuść wszystkie myśli I stany które poprzedzały praktykę. Od później na chwilę. Po praktyce możesz do nich wrócić. Zwróć uwagę na odczucia w ciele fizycznym. Zauważ swój stan. Powróć do ciszy I spokoju. Zaczynamy teraz praktykę czterech żywiołów, czterech elementów. Zaczynamy od żywiołu ziemi. Zwróć uwagę do najbardziej oczywistego przykładu elementu ziemi wewnątrz twojego ciała. Zazwyczaj są to zęby. EM również mogą mieć to paznokcie. To są te wszystkie Wspólną cechą wszelkich doświadczeń, elementu Ziemi jest twardość.
Spróbuj poszukać swoim ciałem więcej elementów, które charakteryzują się twardością. Mogą to być trochę głębi, ukryte kości. Czaszka. Kręgosłup. To, że jesteś w stanie siedzieć prosto w pozycji medytacyjnej zawdzięczasz elementowi ziemi I jego twardości. Teraz możesz przyjść do poszukiwania elementu ziemi poza twoim ciałem. Podłóżka medytacyjna albo siedzisko, na którym siedzisz musi mieć element ziemi. Aby być solidnym siedziskiem, stabilnym. Zauważ, że tak jak twoje kości muszą być twarde, solidne. Aby siedzieć podobnie, również twoje siedzisko musi być twarde, solidne.
Aby można było na nim siedzieć. Jest to ta sama cecha wewnątrz, jak jest na zewnątrz. Swoje poszukiwanie twardości ruszysz poza siedzisko. Podłoga musi być twarda, aby było można po niej chodzić. Budynek musi być twardy aby można było w nim mieszkać. I ta okrągła bryła krążąca wokół słońca zwana Ziemią też musi być twarda abyśmy mogli na niej żyć Zauważ, że nie ma specjalnej różnicy pomiędzy elementem ziemi wewnątrz jak I na zewnątrz to w dalszym ciągu 10 sam element To tylko element ziemi. To tylko fizyczna właściwość twardości. Jesteśmy po prostu częścią tego systemu.
Więc zamiast być świadomym elementu ziemi wewnątrz jak I na zewnątrz, Po prostu pozwól sobie na jedną nieograniczoną świadomość elementu ziemi. Teraz przejdźmy do elementu wody. Woda to życie, więc nasze ciało jest przepełnione wodą. Najprościej doświadczyć wody w naszym ciele jest w ustach. Poprzez śliny. Przyjrzyj się jej. Jaką ma fakturę. Czym różni się woda od elementu ziemi? Zobacz w czym różni się od elementu ziemi? Czym różni się np. Od zębów? Zobacz, jak woda jest płynna, ruchliwa, bezforemna. A jednocześnie łączy I spaja. Przejdź po innych częściach swojego ciała.
I odkryj znajdującą się w nich wodę. Mogą to być łzy. Krew. I inne płyny ustrojowe. Znajdź je. Uświadom je sobie. Uświadom sobie. Płyny ustrojowe przenoszą wartości odżywcze. Wypukują I usuwają z ciała toksyny. Jak woda przenika całe ciało. Większość ciała to tak naprawdę woda. Woda jest istotą życia. Płynie przez całe nasze ciało. Ma tyle różnych zastosowań. Żywi, oczyszcza, nawilża. Ciało bez wody to tylko proch I kość. Teraz przejdź do uważności elementu wody na zewnątrz twojego ciała. Może są obok Ciebie jakieś rośliny? Woda w łazience Może pada na zewnątrz 10 deszcz wsiąka w ziemię.
Łączy się w strumienie. Potem buduję rzeki. Na końcu rzeki wpływają do wielkiego morza. Morza są częścią oceanów. Powierzchnia ziemi w większości jest pokryta wodą. I to jest ta sama woda, która jest w swoim ciele. Z tej samej wody są też zbudowane komety, które po prostu są ogromnymi kulami lodu wędrującymi w przestrzeni kosmicznej. Teraz przejdźmy do ognia elementu ciepła. Jeśli chodzi o ciało to cały czas dbamy aby 10 element ciepła był dobrze wyregulowany. Aby nie było nam za ciepło ani za zimno. Zwróć uwagę. Czy jest ciepło? Zimno. Może tylko niektóre części twojego ciała jest ci ciepło albo zimno.
Sprawdź swoje dłonie, stopy. Potem resztę ciał. Poszukując źródła ciepła w swoim ciele. Zwróć uwagę na to, czym różni się ogień, ciepło od wody I ziemi. Czym różni się 10 element? Teraz zwróć uwagę na zewnętrzne źródła ciepła. Na temperatury w pokoju. Na Piec. Kaloryfer. Na ciepłą wodę w kranie. Zwróć uwagę na największe źródło ciepła I ognia w naszym układzie słonecznym. Na słońce. W którym reakcje termojądrowe powodują wydzielanie ogromnych ilości energii. Ciepło, ognia. Ta energia płynie do nas przez kosmos. Dociera do naszej ziemi. I nas ogrzewa. Daje nam ciepło, energię.
Daje życie. Ciepło słońca. Ciepło ciała to to samo ciepło. Skala jest inna. Ale w dalszym ciągu to to samo ciepło. Reakcje na słońcu I reakcje wewnątrz naszego ciała. Emitują, produkują ciepło. Teraz przejdźmy do elementu powietrza. Powietrze w naszym ciele jest bardzo związane z procesem oddychania. Tak najłatwiej je znaleźć. Przynosi nam 10 proces energię I uwalnia od toksyn. Czasami element powietrza możemy doświadczyć w brzuchu, kiedy nam burczy. Czasami nasze ciało produkuje różnego rodzaju gazy. Ale powietrze jest też rozprowadzane po całym naszym ciele.
Do każdej naszej komórki. Powietrze w naszym ciele to energia życiowa. Głównymi aspektami powietrza jest ruch, wibracja. Stąd też muzyka. Sam proces oddychania w piękny sposób ilustruje nam zależność pomiędzy wewnętrznym powietrzem a zewnętrznym. Proces oddychania jest wymianą powietrzna z wewnątrz, a to powietrzne z zewnątrz. Jednak w obu przypadkach to tylko powietrze. Nasza planeta jest pokryta cienką warstwą atmosfery powietrza. Dzięki tej atmosferze żyjemy my, inni ludzie, zwierzęta, rośliny, praktycznie wszystkie organizmy. Dzięki atmosferze żyjemy w symbiozie z roślinami, które pochłaniają nasz dwutlenek węgla I dają nam tlen.
Jesteśmy istotnym elementem większego systemu. Jesteśmy istotnym elementem całej planety. Jesteśmy częścią większego systemu. I to, że czujemy się jednostką jest iluzją. Czasami bardzo przydatną. Jest konwencją, która umożliwia nam wiele różnych wspaniałych rzeczy. Ale nie zapominajmy o tym, że stanowimy część większej całości. I teraz, kiedy powoli zbliżamy się do końca praktyki, Poświęć chwilę na analizę tego, co właśnie się wydarzyło. Czy było mi łatwo wzbudzić świadomość, uważność poszczególnych elementów? Czy obraz, doświadczenie tych elementów były jasne, żywe.
Czy umysł był szczególnie przeciągnięty do jakiegoś z tych elementów? A może ta praktyka była nudna? Zauważ to. Czy udało mi się doświadczyć spokoju, wyciszenia? Jedności? I na sam koniec, jeśli chcesz, możesz podzielić się pozytywnymi owocami tej praktyki. Wszystkimi czującymi istotami. Oby wszystkie czujące istoty były szczęśliwe. Oby wszystkie czujące istoty miały się dobrze. Oby wszystkie czujące istoty osiągnęły spokój.
Wprowadzenie do medytacji uważności elementów
Elementy jako bóstwa i ich mistyczny aspekt
Emocjonalny stosunek do elementów
Połączenie z naturą i ugruntowanie umysłu
Tożsamość i nietrwałość elementów
Praktyka medytacji elementu ziemi
Praktyka medytacji elementu wody
Praktyka medytacji elementu ognia
Praktyka medytacji elementu powietrza
Podsumowanie i refleksja nad praktyką